ادعای کری: با برجام توانستیم راه دستیابی ایران به بمب هسته‌ای را مسدود کنیم در اظهاراتی پس از قانون تمدید تحریم‌های تهران در سنای آمریکا؛

ادعای کری: با برجام توانستیم راه دستیابی ایران به بمب هسته‌ای را مسدود کنیم

وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مغرضانه مدعی شد این کشور توانسته است راه ایران را برای دستیابی به تسلیحات اتمی سد کند.

epa03867062 US Secretary of State John Kerry, speaks after making statements following meetings regarding Syria, at a news conference at the Geneva, Switzerland, 14 September 2013. The United States and Russia have agreed on a proposal to eliminate Syria's chemical weapons arsenal. EPA/MARTIAL TREZZINI

به نقل از شبکه ای پی تی ان، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در نشست کشورهای حوزه دریای مدیترانه در رم گفت با همه اختلاف هایی که وجود دارد، می توان با همکاری در حوزه های مختلف پیشرفت کرد و توافق هسته ای ایران، توافق پاریس و پروتکل مونترال نمونه هایی هستند که این مسئله را ثابت کرد.

وی با تقدیر از ایتالیا برای میزبانی این نشست و دیدار با مقامات ایتالیایی گفت: ما در حال حاضر در زمانی متفاوت به سر می بریم؛ بسیار متفاوت از دنیایی که در زمان جنگ سرد، دهه نود، هشتاد، هفتاد و غیره به سر می بردیم. بیش از بیست و هشت سال در سنای آمریکا بودم، نامزدی ریاست جمهوری آمریکا را داشتم و اکنون چهار سال وزیر خارجه بودم و همه اینها دیدگاهی فوق العاده درباره گذار به من دادند که می خواهم کمی در این خصوص صحبت کنم. موضوع امسال چیزی فراتر از درگیری هاست و موارد زیادی هستند که ما را فراتر از تحولات اخیر متحد می سازند.

رئیس جمهور با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری و امام راحل همواره بر مسئله غذایی و موضوع کشاورزی تأکید داشتند اظهار داشت: کشاورزی مسئله‌ای نیست که چه مقدار از اشتغال جامعه را تأمین می‌کند که البته این مسئله در جای خود بسیار حائز اهمیت است همچنین این موضوع مطرح نیست که در رشد اقتصادی چه مقدار تأثیرگذار است که البته این موضوع هم مهم تلقی می‌شود.

روحانی تأکید کرد: قدرت ملی و استقلال کشور بسیار حائز اهمیت است و قدرت چانه زنی ما در دنیا به مسئله کشاورزی مربوط می‌شود. اگر قدرت چانه زنی در سطح جهانی و در موضوع مذاکرات بیشتر شود بدان معناست که قدرت ملی کشورمان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: با افزایش تولید نفت در کشور در اجلاس اوپک قدرت چانه‌زنی داریم بنابراین اگر قدرت تولید نفت در کشورمان وجود نداشته باشد کسی با ما صحبت نخواهد کرد و چانه‌زنی ما را گوش نخواهد داد.

رئیس قوه مجریه گفت: روز اجرای برجام روز عزای اسرائیل بود، اسرائیل و یکی از کشورهای منطقه که مسیر اشتباهی می رود، سیاه پوش شد. تولید نفت ایران از یک میلیون بشکه به دو میلیون و سیصد هزار بشکه افزایش یافت طبیعی است که در این زمان از ایران برای حضور در اوپک دعوت می‌شود و نمایندگان ایران اداره کننده جلسه می‌شوند.

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران تنها در موضوع برجام به پیروزی دست پیدا نکرد ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در سازمان اوپک، خرید هواپیما و محصولات کشاورزی افتخار و موفقیت بدست آورد.